Jaką wyważarkę do kół wybrać?

Wybierając wyważarkę do serwisu należy przejść przez kilka pytań, których odpowiedzi ukierunkują nasz wybór na dany model i firmę. Ze względu na koszt wyważarki do kół wybór odpowiedniego sprzętu, który posłuży wiele sezonów wymiany opon, jest bardzo istotny. W tej sprawie zauważyć można dwa podejścia. Pierwsze zakłada wybór i zakup takiej wyważarki, która będzie sprawna długo. Wybierając taką maszynę kupujący kieruje się marką o dobrej opinii, gwarancją, dostępnością serwisu, nowoczesnością w chwili zakupu. Drugie podejście oznacza wybór wyważarki możliwie najtańszej, ze świadomością, że posłuży 3-4 sezony, zostanie możliwie najmocniej wyeksploatowana a następnie wymiona na kolejny, tani model. W obrębie wyważarek, wśród których następuje wybór dostępne są modele chińskie, często bez monitora LCD.

Wyważarki do kół osobowych

Oba podejścia mogą być bardzo dobre i oba mogą skończyć się źle, kiedy zawiedzie dobry, drogi sprzęt, co się przecież zdarza, lub kiedy tania wyważarka nie wytrzyma nawet jednego sezonu a jej serwis okaże się nieosiągalny.

Wybierając wyważarkę do kół należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich kół? Czy ma być to wyważarka do kół osobowych, może wyważarka do kół ciężarowych a może wyważarka do kół motocyklowych? Zdarzają się maszyny, które swoim działaniem obejmują szeroki wachlarz rozmiarów felg, niestety za taką uniwersalność trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Jeśli do serwisu rzadko podjeżdżają na wymianę motocykle, zakup wyważarki do kół motocyklowych nie jest uzasadniony ekonomicznie.

Wyważarka do kół ciężarowych to najczęściej maszyna duża i niestety dość droga, która obsługuje koła do średnicy maksymalnej 1300 mm i wadze maksymalnej koła do 200kg. Taka wyważarka obsłuży także koła aut osobowych, nie ma więc konieczności zakupu dwóch różnych maszyn.

 

Wybierając wyważarkę do kół często klienci kierują się marką. Na rynku są dostępne od lat marki, które mają bardzo dobrą opinię co do jakości maszyn, np. włoska marka Mondolfo Ferro. Szukając w tańszych nieco maszynach warto rozważyć wyważarki do kół firmy INVENTO. Stosunek ceny do jakości jest tutaj bardzo korzystny, poniżej 10 tysięcy złotych można już dostać dobrą wyważarkę z monitorem.  

To właśnie monitor LCD stanowi bardzo popularny czynnik wyboru wyważarki. Klienci lubią duże 19 calowe monitory prezentujące programy wyważarki i ułatwiające zmienianie konfiguracji maszyny. Należy pamiętać, że tak jak ważna jest sama konstrukcja wyważarki do kół tak samo istotne jest oprogramowanie, które kieruje operatora wyważarki przez cały proces określenie niedoważania, wskazania miejsca montażu ciężarka oraz wsparcie w samym umieszczeniu ciężarka na obręczy. Oprogramowanie wyważarki musi być intuicyjne, pewnie prowadzić użytkownika oraz dawać możliwość zmieniania ustawień ikon do programów najczęściej używanych. Dzięki temu programy wyważania, z których najczęściej korzysta dany serwis są dostępne właściwie od ręki.

 

PROBALANCE 7620

Mondolfo Ferro MT 3650UPC

INVENTO VB 450P

Im bardziej automatyczna wyważarka do kół tym lepiej się na niej pracuje. Świetnie sprawdza się automatyczne pobieranie informacji o średnicy koła za pomocą specjalnego ramienia, które jest połączone z wyważarką. Ramie zaczytuje informacje o kole w kilka sekund, skracając czas całej usługi wyważania.

Wyważarka powinna w sposób czytelny wskazać miejsce wyważania. Ze względu na często słabe oświetlenie serwisów samochodowych popularne jest dodatkowe oświetlenie strefy roboczej lampą led. Dodatkowo bardzo pomocne są specjalne wskaźniki laserowe, gdzie promień lasera dokładnie wskazuje miejsce do montażu ciężarka do wyważania. Na ekranie wyważarki operator otrzymuje informację o wadze, którą należy doważyć koło.

Poszukujące idealnej wyważarki warto sprawdzić ile i jakie programy ma dostępne, jaki jest system hamulcowy, który ustawia koło w odpowiedniej pozycji oraz jak już wspomnieliśmy zakres szerokości felg, które współpracują z wyważarką. Za pomocą uchwytu motocyklowego wyważarka do kół samochodowych jest w stanie pełnić rolę wyważarki do kół motocyklowych, jednak uchwyt musi być z nią kompatybilny.